Yıl 10
Sayı 37
Nisan 2015
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 10, Sayı 37 (Nisan 2015) » HABERLER

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

51. KÜTÜPHANE HAFTASI KADRİYE ZAİM KÜTÜPHANESİ AKADEMİK ETKİNLİK GÜNLERİ

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi’ 51. Kütüphane Haftası kapsamında “Kadriye Zaim Kütüphanesi Akademik Etkinlik Günleri” gerçekleştirdi. Etkinliğin ilk günü (25 Mart 2015) “Üniversite Kütüphanelerine Eleştirel Bakış” tartışıldı. Panele Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ünal moderatörlük yaparken, Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin “Bir Kamusal Mekân Olarak Üniversite Kütüphanesinin Dönüşümü”, Kütüphane Müdürü Nilüfer Ünal “Kuruluşundan Günümüze Atılım Üniversitesi Kütüphanesi”, Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğü Eğitim Teknolojileri Uzmanı Fatih Köroğlu “Uzaktan Eğitim'de Kütüphane'nin Rolü”, Atılım Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Gökşen Aras “Kütüphane ve Okuma Alışkanlığı”, Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Hasan Furkan Kalkan “Kütüphanenin Üniversite Öğrencileri Üzerindeki Rolü” üzerine konuşma yaptı.

Akademik etkinliklerin ikinci gününde (26 Mart 2015) “Bilimsel Yayınlar ve Açık Erişim” konuşuldu.  Atılım Üniversitesi Rektör Yrd. (Provost) Prof. Dr. Hasan U. Akay’ın moderatörlük yaptığı panelde, “Açık Erişim ve Açık Bilim” konusunda Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Tonta,“Açık erişim Dergilerinin Popülerliği ve Etki Faktörleri” konusunda Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korhan Levent Ertürk,  “Akademisyenlerin Bakış Açısı ile Bilimsel Yayınlara Açık Erişim” konusunda Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nergiz Çağıltay, “Açık Erişimde Riskler ve Doğru Konumlanmak” konusunda İstanbul Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Tunç ve son olarak “Fikri Haklar Bağlamında Açık Erişim” konusunda Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyelerinden Araş. Gör. Serap Özbey, Araş. Gör. Dr. Kumru Kılıçoğlu Yılmaz sunumlarını gerçekleştirdiler. Panelle ilgi video ve sunumlara Kurumsal Arşiv sayfamızdan ulaşabilirsiniz. http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/

 


51. KÜTÜPHANE HAFTASI KAPSAMINDA OKULLAR ZİYARETİMİZE GELDİ

51. Kütüphane Haftası sebebiyle kütüphanemizin kapıları okullara açıldı. Birçok okul bu önemli haftada öğrencileriyle birlikte kütüphanemizi ziyaret etti. Kütüphanemizi meraklı gözlerler gezen öğrencilere konferans salonunda kısa bir video gösterimi yapıldı.  Misarif okullarımız Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji, Nesibe Aydın Eğitim Kurumları, Mehmet Zakir Ekni Lisesi.

 


KÜTÜPHANEMİZ 51. KÜTÜPHANE HAFTASI ETKİNLİKLERİNE DESTEK VERDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Kütüphaneciler Derneği Ankara Şubesi ve çok sayıda kurum 51. Kütüphane Haftası (30 Mart 2015 - 5 Nisan 2015) nedeniyle “Kültürlerarası Diyalog ve Kütüphaneler” başlıklı ortak bir etkinliğe imza attı. 28 Mart Cumartesi başlayacak etkinlikler 4 Nisan Cumartesi günü sona eriyor.  Üniversitemiz Kütüphanesi de bu büyük organizasyona destek verdi. Kütüphanemiz Medya Merkezi sorumlusu Halil İbrahim Güneş, TDK Ankara Şubesi Fotoğraf Sergisine ve organizasyonun tanıtım spotuna katkıda bulundu.

 

 

 

 


ANKARA DİJİTAL KENT ARŞİVİ TRT ANKARA RADYOSUNUN KONUĞU OLDU

Kütüphanemiz Ankara Dijital Kent Arşivi Editörü Gülden Aydın Pınarcı 18 Mart 2015 tarihinde TRT Ankara Radyosunun konuğu oldu.  Saba Senem Turgut’un hazırladığı ve sunduğu Güzel Ankara programına katılan Gülden Aydın Pınarcı,  Ankara Dijital Kent Arşivimizin kuruluş hikâyesini ve çalışmalarını anlattı.  Programı Ankara Dijital Kent Arşivi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

http://ankaraarsivi.atilim.edu.tr/libinstitutional/view/id/2055/?lang=tr

 


KÜTÜPHANE ORYANTASYON PROGRAMLARI

      

Üniversitemize yeni gelen akademik personele 10.03.2015 tarihinde, 16.03.2015 tarihinde ise Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencilerine  'Kütüphane Oryantasyon Programları” düzenlenmiştir.

Süreli Yayınlar ve Elektronik Kaynaklar Bölümü sorumlusu Pınar  Demirtaş tarafından aşağıdaki konu başlıklarında sunumlar yapılmıştır.

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Hakan Kolcu
3 Ayda bir yayınlanır.