Yıl 10
Sayı 36
Ocak 2015
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 10, Sayı 36 (Ocak 2015) » HABERLER

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

 

KÜTÜPHANEDE YILBAŞI ÇEKİLİŞİ YAPILDI

  

30 Aralık 2014 tarihinde saat 14.30’da kütüphanemizde yılbaşı çekilişi yapıldı. Çok sayıda öğrencinin katıldığı çekilişte 15 şanslı kişi hediyelerini aldı.  Öğrencilere hediye olarak kitap verildi. 


KÜTÜPHANEMİZ SEYMENLER BELGESELİ YAYINLANDI

27 Aralık 1919 tarihinde Atatürk’ü Ankara Dikmen sırtlarında seymenler karşıladı.  Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin Ankara’da atıldığı o günün kahraman seymenlerini sizlere belgeselle anlatmak istedik.  Kütüphanemiz Medya Merkezi ve Ankara Arşivi ortak çalışması olan “Seymenler“ isimli belgeselde Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve Cumhuriyetten sonra 2.-3. kuşak seymenlerle röportaj yapıldı. Arşivden fotoğrafların da kullanıldığı belgeselde 27 Aralık’ın önemi bir kez daha vurgulandı.   Belgeseli izlemek isteyenler kütüphanemiz Medya Merkezi’nden temin edebilir veya Kütüphanemiz web sayfasından ulaşabilir.

 

 

 


KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ PROF. DR. CANSEYİT TÜYMEBAYEV KÜTÜPHANEMİZİ ZİYARET ETTİ

Kazakistan Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, 2 Aralık 2014 tarihinde üniversitemize gelerek Kadriye Zaim Konferans Salonunda “Kazakistan: Avrasya’nın Yükselen Yıldızı” konulu konferans verdi. Büyükelçi konferansa başlamadan önce kütüphanemizi gezerek izlenimlerini paylaştı.

Konferansı dinlemek isteyenler kütüphanemiz Kurumsal Arşiv (http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/) web sayfasından ulaşabilir.


KÜTÜPHANEMİZ ELSEVİER E-KİTAP FORUMU’NA KATILDI

Elsevier tarafından Ankara Mövenpick  Otel’de 4 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen  E-Kitap Forumu’na Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerden kütüphaneciler  davet edildi. Kütüphanemizden Pınar Demirtaş’ın katıldığı forumda sunumlar katılımcıların da katkı sağlayabileceği bir şekilde interaktif olarak yapıldı. Forumda kitapların geleceği, e-kitapların kütüphaneler ve araştırmacılar için avantajları, Science Direct Platformu, Elsevier Referans Modülleri başlıklı konular konuşuldu.


KÜTÜPHANEMİZ HAMİT YALÇIN ANITKABİR FOTOĞRARFLARI SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Kütüphanemiz Kadriye Zaim Konferans Salonunda Hamit Yalçın Anıtkabir Fotoğrafları Sergisi 10 Kasım 2014 tarihinde açıldı.  Birbirinden güzel fotoğrafların yer aldığı ve yoğun ilgi gösterilen sergi 1 hafta boyunca sürdü.


İNGİLTERE BÜYÜKELÇİSİ RİCHARD MOORE KÜTÜPHANEMİZİ ZİYARET ETTİ

İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, 5 Kasım 2014 tarihinde üniversitemize gelerek Kadriye Zaim Konferans Salonunda “Yeni Dönemde Türkiye- İngiltere İlişkileri” konulu konferans verdi. Büyükelçi konferansa başlamadan önce kütüphanemizi gezerek izlenimlerini paylaştı.
Konferansı dinlemek isteyenler kütüphanemiz Kurumsal Arşiv (http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/) web sayfasından ulaşabilir.


KÜTÜPHANEMİZ 3. ULUSAL AÇIK ERİŞİM ÇALIŞTAYI’NA KATILDI

Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) Açık Erişim ve Kurumsal Arşivler (AEKA) Grubu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Kurumsal Arşivler ve Açık Erişim (KAAE) Grubu ve Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü işbirliği ile YÖK’ün ev sahipliğinde, 20-21 Ekim 2014 tarihlerinde Ankara’da yapılan 3. Ulusal Açık Erişim Çalıştayı’nı Kütüphanemiz Müdür Yardımcısı Osman Kutlu ve Kütüphaneci Dinçer Azapcı takip etti. Çalıştaya çeşitli üniversitelerden, kamu kuruluşlarından, mesleki derneklerden ve yayıncılık sektöründen 350 civarında delege katıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


KÜTÜPHANEMİZ “ULUSLARARASI KÜLTÜREL MİRASIN VE KÜLTÜREL BELLEK KURUMLARININ YÖNETİMİ KONGRESİ”NE KATILDI

17-20 Eylül 2014 tarihleri arasında Üniversite ve Araştırma Derneği (ÜNAK) tarafından düzenlenen ; “Uluslararası Kültürel Mirasın ve Kültürel Bellek Kurumlarının Yönetimi Kongresi”, İstanbul Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Kütüphanemizden Gözde Torun ve Dinçer Azapcı Kongre’de görevlendirilerek; çalıştay ve ilgili sunumlara katılması istendi.
Kongre’de daha çok kültürel miras aktarımı üzerinde duruldu. Bir toplumun geçmişteki deneyimleri ve üretimlerinin bir kazanım haline getirilerek, gelecek kuşaklara aktarılması ve gerçek kimlikleri ile muhafaza edilmesinin son derece önemli olduğu vurgulanarak,  günümüzde kültürel belleğimizin nasıl bir durumda olduğu tartışıldı. Kültürel objelerin dijitalleştirilmesi ve bu süreci planlama çalışmaları, kütüphanelerin dijital koleksiyonları ve standartları, Türkiye’de müzelerin durumu, muhafaza koşulları ve araştırma hizmetleri ayrıca kültürel miras ile bilgi sistemleri üzerine sunumlar hazırlandı.

Europeana 1914-1918 – Avrupa’nın Ulusal, Yerel ve Kişisel Kültürel Mirasının  Dijitalleştirilmesi” başlıklı sunumda Hollanda’da kültürel miras üzerinde titizlikle çalışıldığı belirtildi. (Europeana*, Avrupa’nın müze, kütüphane, arşiv koleksiyonlarının dijital kütüphanesidir.)
Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Prof. Dr. Pietro Livi “Bilimsel Restorasyon: Arşiv ve Kütüphane Belgelerinin Korunması Prensipleri” başlıklı bir konuşma gerçekleştirti. Bu konuşmalardan yola çıkarak ülkemizde Kültürel Bellek Kurumları’nın farkındalığının arttırılması ve ilgili çalışmalara ağırlık verilerek toplumumuzun hafıza kurumlarının öneminin anlaşılması gerektiği vurgulandı.
Aynı zamanda davetli konuşmacı olarak Hıfzı Topuz (Gazeteci, Yazar) ve Şeref Oğuz’un (Gazeteci ve Yazar) katılmaları kongreye renk kattı.
* http://www.europeana.eu/

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Hakan Kolcu
3 Ayda bir yayınlanır.