35 Yıl:
9 Ekim
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 35 (Ekim 2014) » ANKARA VE POLİS RADYOLARI

ANKARA DOSYASI

 

ANKARA VE TÜRKİYE POLİS RADYOLARI                                           

 

     

    Savaş Sönmez

 Çağdaş Türk Dili Dergisi, Kasım 2013, Sayı 309 

Tarihçesi:

TRT’den sonra Türkiye’de yayın yapan en eski radyo istasyonu olan Türkiye Polis Radyosu, 5 Ekim 1952’de “Kısa Dalga 47.3 metre 6340 kilohertz” üzerinden, düşük bir verici ile yayın hayatına atılır. İlk yıllarında günde 2 saatle sınırlı olan yayınları, Ankara ve civarından daha net dinlenebilen radyo, 1973’de FM yayın yapan ilk radyo istasyonu olur. Radyo o yıllarda TRT’de uygulanan “Arabesk Müzik” yasağını delerek kapısını, uzunçalarlarını(LP) ya da 45’liklerini koltuğunun altına sıkıştırıp gelen her soliste (Radyonun dağarcığında bu kişilerin imzalı LP ve 45’liklerinden oluşan geniş bir koleksiyon bulunmaktadır) açmakla ünlenir. Bir yandan o yılların en çok dinlenen radyosu olmayı başarırken, bir yandan da uzun yıllar sürecek olan “Arabesk Tartışmaları”nın başlatıcısı olur.

 

 

 

 

İstanbul, İzmir, Diyarbakır ve Erzurum’dan da bölgesel yayın yapan Türkiye Polis Radyoları, 2000 yılında “Uydu Yayın Sistemi”ne geçilmekle, merkezi yayınlı bir ulusal kanala dönüşerek bugün Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Kuzey Afrika’dan dinlenebilen bir hale gelir. Halen FM 94.5 üzerinden 24 saat Türk Sanat Müziği yayını yapan “Ankara Polis Radyosu” ve FM 95.5’den yayın yapan “Türkiye Polis Radyosu” (Temmuz 2013 itibariyle Türkiye’de 51 il ve 17 ilçe merkezinde faaliyet göstermektedir) olmak üzere 2 polis radyosu bulunmaktadır.Halen FM 94.5 üzerinden 24 saat Türk Sanat Müziği yayını yapan “Ankara Polis Radyosu” ve FM 95.5’den yayın yapan “Türkiye Polis Radyosu” (Temmuz 2013 itibariyle Türkiye’de 51 il ve 17 ilçe merkezinde faaliyet göstermektedir) olmak üzere 2 polis radyosu bulunmaktadır.

Amacı ve programları:

Necatibey Caddesi’ndeki Polis Yerleşkesi’nden yayın yapan Polis Radyosu’nun kuruluş amaçları arasında; müziğin etkinliğinden yararlanıp polis hizmetlerini halka daha iyi duyurarak polis-halk ilişkilerini genişletmek, Anayasa ve Cumhuriyet ilkeleri doğrultusunda yayın yaparak suç ve suçluluğu önlemek ve can ve mal güvenliğini sağlamak, trafik kaza ve ihlallerini azaltabilmek amacıyla uyarıcı ve aydınlatıcı bilgiler vermek, gerektiğinde merkeztaşra arasında haberleşmeyi gerçekleştirmek, halkı uyararak önleyici zabıta hizmetlerinde polise yardımcı olunmasını sağlamak, kaçakçılığı ve uyuşturucu kullanımını önlemek, kayıp kişi ve eşya anonsları yaparak bulunmalarına yardımcı olmak, ivedi kan gereksinimlerini duyurmak, sayılabilir.

Hiç reklam almayan Türkiye Polis Radyosu, 7’si Programcı (prodüktör), 9’u Sunucu (spiker), 7’si Ses Teknisyeni (tonmayster), 3’ü Kurgucu ve diğerleri İdari olmak üzere 30 personeli ile, Büyük ve Küçük Stüdyoları’ndan bu amaçlara ulaşmaya çalışmaktadır. Arşivinde bulunan Türkçe Pop, TSM,THM, Fantezi Müzik ve Yabancı Müzik türlerindeki 60.000’e yakın taş plak, LP, 45’lik ve makara bantlarının tümü otomasyon sistemine aktarılmıştır. 

 

Her iki istasyon da 24 saat yayındadır. Ankara Polis Radyosu belli bir “makam-ritm-saz eseri” düzeninde sadece TSM yayını yaparken, Türkiye Polis Radyosu’nda müziğin yanı sıra haber, eğitim, kültür, sanat, sağlık, spor, hukuk, ekonomi, teknoloji, eğlence programları da yer almaktadır. Her gün 12.00-14.00 arasında yayımlanan “Dinleyici İstekleri” 61 yıllık bir Polis Radyosu Klasiği’dir. Yine her gün 11.30-12.00 arasındaki “Kayıp Kişi-Kayıp Eşya-İvedi Kan Aranıyor” duyuruları, Ankara İl Radyosu(ya da Radyo 3) ile henüz buluşmadığımız ortaokul-lise yıllarımızdan aşinası olduğumuz Polis Radyosu’nun, sosyal amaçlı yayıncılık örnekleridir. Öyle ki yeni yetme okul arkadaşlarımız arasında, o günlerde radyoda yayımlanan bu tür duyuruları biraz çarpıtarak “3 gün önce bakkaldan ekmek almak üzere evden ayrılarak henüz eve dönmeyen……eşkalindeki eşim……..’i arıyorum. Gören ve tanıyanların insaniyet namına Polis Radyosu’na haber vermeleri…” şekline çevirmek ya da benzerlerini oluşturmak, espri konusu ve moda durumuna gelmiştir.

 

 

 

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Dinçer Azapcı
3 Ayda bir yayınlanır.