35 Yıl:
9 Ekim
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 35 (Ekim 2014) » ÖDÜLLÜ YARIŞMA

ÖDÜLLÜ YARIŞMA

 

Pınar Demirtaş

pinar.demirtas@atilim.edu.tr

Geçimlerini turşuculuk yaparak kazanan mutlu bir aile. Bir gün anne ve baba turşunun nasıl daha iyi yapılacağı konusunda anlaşamazlar. Biri limon diğeri sirkeyle turşunun daha iyi olacağını savunmaktadır. Çıkan anlaşmazlık sonucunda anne ve baba ayrılarak üçer çocuklarını yanlarına alırlar. Aradan yıllar geçer.

Çocuklar büyür. Bir gün tesadüfen karşılaşırlar. Önce kardeşler bir araya gelir. Daha sonra kardeşlerin ısrarına dayanamayan anne-baba tekrar evlenir.

Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un, yapımcılığını Ertem Eğilmez’in yaptığı sinema tarihinde iz bırakan bu filmin oyuncuları arasında Münir Özkul (Kazım), Adile Naşit (Saadet), Şener Şen (Ziya), Ayşen Gruda (Nilgün), Oya Aydoğan (Zeynep), Ahmet Sezerel (Uğur), Ahmet Arıman (Ömer), Feridun Şavlı (Yaşar) gibi isimler vardır.

Orhan Aksoy (1930-2008): Orhan Aksoy 1930 yılında Bursa'da doğdu. Liseden sonra öğrenimini bıraktı.Sinema çevresine operatör olarak girdi.Şık ve Saray sinemalarında 3 yıl sinema operatörlüğü yaptı.1952 den sonra İpek Film Stüdyosu'nda çalıştı. 1963'de Ayhan Işık ve Ajda Pekkan'ın komedi filmi olan Şıpsevdi ile yönetmenliğe başladı.Türk sinemasının en fazla film çeken yönetmenlerinden biridir.

Ertem Eğilmez (1929-1989): Geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken kalabalık kadrolu güldürüleriyle Türk sinemasında bir tarz oluşturmuştur. Hababam Sınıfı, Süt kardeşler, Mavi Boncuk, Canım Kardeşim, Arabesk, Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Gülen Gözler, Banker Bilo, Yalancı Yarim, Sev Kardeşim, Tatlı Dillim Ertem Eğilmez filmlerinden bazılarıdır.

Filmi ezbere bilsek de bir kez daha izleyebileceğimiz bu filmin adı nedir ve vizyona kaç yılında girmiştir?

Lütfen cevaplarınız ile birlikte açık adresinizi aşağıdaki elektronik posta adresimize gönderiniz.

kbulten@atilim.edu.tr

 

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Dinçer Azapcı
3 Ayda bir yayınlanır.