35 Yıl:
9 Ekim
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 35 (Ekim 2014) » KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER   

 

STRATEJİK PLANLAMA TOPLANTISI YAPILDI

Üniversitemizin vizyonu ve hedeflerinin belirleneceği 2015-2019 Stratejik Planı konulu toplantı, 30 Mayıs 2014 de saat 10.00 da Kadriye Zaim Kütüphanesi Toplantı Salonunda yapıldı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bircan’ın başkanlığında   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin’in yönettiği toplantıya akademik  ve idari personel katıldı. Toplantıda üniversitenin swot analizi yapılarak, stratejik hedefler belirlendi.

Üniversitemizin vizyonu ve hedeflerinin belirleneceği 2015-2019 Stratejik Planı konulu toplantı, 30 Mayıs 2014 de saat 10.00 da Kadriye Zaim Kütüphanesi Toplantı Salonunda yapıldı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bircan’ın başkanlığında   Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin’in yönettiği toplantıya akademik  ve idari personel katıldı. Toplantıda üniversitenin swot analizi yapılarak, stratejik hedefler belirlendi.

YÖK Ulusal Tez Merkezi Arşivinde bulunan tezlerin, dijital ortamda yayımlama izni olmayanların Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) üzerinden, basılı formatta araştırma hizmetine sunulması uygulaması başlattı. Bu hizmetin verilebilmesi için üniversite kütüphanelerinin TÜBESS’e üye olmaları gerekmekte. Dijital ortamda yayımlama izni olmayan tezler TÜBESS dışında bir yöntemle araştırma hizmetine sunulmamakta. Tez yazarları tarafından belli bir süre ambargo konulmuş tezler ambargo süresince TÜBESS kapsamı dışında tutulmakta.

YÖK Akademik Arşiv Projesi kapsamında 30 Mayıs 2014 tarihinde YÖK Başkanlığı toplantı salonunda üniversiteler tarafından oluşturulan “Kurumsal Açık Erişim Arşiv Sistemlerine Veri Giriş Eğitimi” yapılacaktır. Toplantıya kütüphanemizden Osman Kutlu ve Dinçer Azapcı katılımıştır.

YÖK Akademik Arşiv Projesi kapsamında, 9-10 Haziran 2014 tarihlerinde Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonunda, yükseköğretim kurumlarımızın kütüphane yöneticileri ve ilgili rektör yardımcılarının katılımı ile “Üniversite Kütüphanelerini Yeniden Düşünmek” konulu bir toplantı düzenlendi. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan kararla bundan böyle öğretim üyelerimizin gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında yayınlanan makalelerinin kütüphanelerin açık erişim web sayfasında yayınlanması zorunluluğu getirilmiş ve projenin 2014 yılı ekim ayında tamamlanması öngörülmüştür. Toplantıya kütüphanemizden Nilüfer Ünal katılmıştır.


 

KÜTÜPHANE TANITIM FİLMİ 2014 YAYINLANDI

 “Kütüphane tanıtım filmi 2014” yayınlandı. Yönetmenliğini kütüphanemiz Medya Merkezi sorumlusu Halil Güneş’in yaptığı film web sayfamızda yayına girdi. Buradan ulaşabilirsiniz.


 

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ KAYITLARINDA KÜTÜPHANEMİZ DE GÖREV ALDI

Üniversiteye giriş kayıtları, 01-05 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kütüphanemizin de standıyla yer aldığı kayıtlarda, öğrencilere kütüphane broşürleri ve ayraçlar verilerek kütüphaneye de kayıtları yapılmıştır. Ayrıca kütüphaneyi gezmek isteyen ailelere ve öğrencilere kütüphanemiz gezdirilerek kütüphane hakkında bilgi verilmiştir.


 

 

KAYDA GELEN ÖĞRENCİLERİMİZLE FİLM ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kütüphanemizin yayınlamış olduğu e-dergi için kayıt döneminde kayda gelen öğrencilerimizle kütüphanemiz çekimler gerçekleştirdi.

Emeği geçen kütüphanemiz personeli ;

Kamera: Halil Güneş (Medya Merkezi sorumlusu)

Söyleşi : Aysel Şenoğlu (Referans Hizmetleri Birimi)

Video,  buradan izlenebilir.

Kayıtlara gelen öğrencilerimiz ve aileleri


 

ORYANTASYON PROGRAMLARIMIZ BAŞLADI

Üniversitemizde eğitim-öğretimin başlamasıyla oryantasyon programlarımız da başladı.

İlk programı İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü ile gerçekleştirdik.

Programın birinci bölümünde;

 

İkinci bölümde, uygulamalı bölüme geçildi. Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri, alanlarıyla ilgili kitapları sistemde bularak raflara ulaşmayı uygulamalı olarak gerçekleştirdiler.

Programı Referans Kütüphanecileri Okan Eren ile Yağmur Kurşun gerçekleştirdiler.

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Dinçer Azapcı
3 Ayda bir yayınlanır.