35 Yıl:
9 Ekim
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 35 (Ekim 2014) » AKADEMIA BARILLA

YANSIMALAR

 

AKADEMIA BARILLA                        


 

 

Nilüfer Ünal
nilufer.unal@atilim.edu.tr

                                                                             Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi Müdürü

Pazar günü öğle saatlerinde CNN kanalında “Hayat Batuhan’la Güzel” programı yayınlandı.  Programın konusu MAKARNA idi ve “Dünya Makarna Şampiyonası” ndan söz edildi. Programda; Akademia Barilla ve kütüphanesindeki kitaplar tanıtıldı. 

Program beni çok etkiledi. Çünkü, 1100 yılına ait belgeler, kitaplar tanıtıldı. Menüler, tarifleri ve hatta davetlerde çalınan müzik kayıtları dahi koleksiyonda yer almaktaydı. Söz konusu nedenle CNN’i arayarak programın bir kopyasını rica ettim. Kütüphanemiz dermesine ekleyerek okurlarımıza sunmak istediğimi belirttim. Kırmadılar ve hemen yolladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Aşağıda programın kaydından bir bölüm sunuyorum. Daha geniş bilgi için kütüphanemiz Medya Merkezinde programın kopyası izlenebilir.

“İtalya’da konu makarna ise sohbet dönüp dolaşıp geleneğe geliyor. İtalyanlar geleneğe çok önem veriyorlar. Yarışmada da geleneğe uygunluk ilkesi önde geliyor.

Akademia Barilla”, İtalyan yemek kültürünün korunması ve geliştirilmesine hizmet amacıyla kurulmuş. Hazine adıyla bilinen kütüphanenin, önemli hizmetlerinden birisi yazılı kaynakları bünyesinde bulundurması.  Akademia Barilla’nın yetkilisine göre, bir yerin akademi olabilmesi için kaynakların olması lazım. Burada, dünyanın  hiçbir yerinde bulunmayan bir tarih yatmakta. Kütüphanede 1500 yılına ait ve daha sonrası yıllarda basılmış dünya gastronomisi ile ilgili kaynaklar mevcut. Ayrıca 1500 yılından itibaren 3 milyon yemek tarifi bulunmakta.

Kütüphanede Apiçus adıyla anılan dünyanın ilk ahçısının 1146'da Roma'daki Kollesium'da yapılan yemeklerin tariflerini içeren kitabı mevcut. 

Yanda fotoğrafı bulunan kitap 1516 yılına ait bir yemek kitabı. Kitapta insanların evde yetiştirmesi gereken sebze ve meyvelerin listesi de mevcut.

Bu kitap 1500 yılına ait ve “Özel Davetler Menüsü” başlığını taşımakta.  

Kitabın öyküsü şöyle: Ünlü bir Fransız ressam ilk yaptığı resmini sattıktan sonra çok meşhur ve zengin oluyor. O günden itibaren bunu kutlamak için özel davetler yapıyor ve 200 küsür davet veriyor ve bu davetlerdeki menüler kayda alınıyor.

Diğer bir kitabın öyküsü ise şöyle;

1600 yılında İngiltere kralı Roma’ya geldiğinde Papa’yı ziyaret ediyor. Bu ziyaretinin menüsü ve yemeklerin tarifleri kitapta mevcut.

Başka bir menü ise, İtalya kralı ve Almanya kraliçesinin evlilik töreninin yemek menüsü ve her tabakta ayrı çalınan müzik kaydı listesi mevcut.

Bütün bu kaynaklar dijital ortama yüklenmiş ve istenildiğinde de latince çevirileri de okunabilmekte. 

PROGRAM; HAYAT BATUHAN’LA GÜZEL

KANAL:  CNN; 

TARİH: 17. 08. 2014

SAAT: 11.13

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Dinçer Azapcı
3 Ayda bir yayınlanır.