35 Yıl:
9 Ekim
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 35 (Ekim 2014) » REFİK AHMET SEVENGİL RÖPORTAJ

EDEBİYAT KÖŞESİ                                                

      
 

Gözde TORUN         
gozde.torun@atilim.edu.tr

 

 

 

DEVLET TİYATROLARI

REFİK AHMET SEVENGİL TİYATRO KÜTÜPHANESİ

 

        

 

                                                                                                              

Kütüphanenin ve tiyatro tarihinin birlikte yaşadığı keyif dolu bir yer hayal edin. Sanat ve bilgi pınarlarının oluk oluk aktığı huzur dolu bir yer.

“Kütüphaneler insan aklının ve bilgeliğinin koruyucu kaleledir” diye belirtilmiş Devlet Tiyatroları Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi açılış davetiyesinde. Şüphesiz su götürmez bir gerçek. Bilgi denizi kütüphaneler…

Benim için çok değerli ve bir o kadar da keyifli olan ilk röportajıma başlamadan önce sizlere kütüphane hakkında önbilgi vermek istiyorum.

Devlet Tiyatroları'nın oyun görüntüleri ve görsel malzemelerinin dijital sistem içinde arşivlendiği; Türkiye’nin ilk ihtisas kütüphanesi olan Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi  10 Haziran 2011  yılında kullanıcılarının hizmetine açılmıştır. Kütüphane’nin kuruluş amacı toplumun hem kültür dağarcığına katkıda bulunmak hem de binlerce yıllık tiyatro belleğini gelecek kuşaklara aktarmaktır.

Devlet Tiyatroları'nda 1949 yılından bu yana oynanmış bütün oyunların afişlerini, broşürlerini, oyuncu listelerini, fotoğraflarını ve 2 bine yakın oyunun video çekimlerini dijital oyun bilgi sisteminden bulmanız mümkün. Kütüphane dışından telif hakları nedeniyle sınırlı bilgi erişim sağlanırken, kütüphane içerisinde tüm oyunları keyifle izleyebilirsiniz. Tiyatro ve kütüphaneseverler için bulunmaz bir nimet olarak düşündüğüm; gerek kütüphane dekoru gerek güler yüzlü çalışanları ile kullanıcılarına huzur dolu bir ortam sunan Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi herkese açık ve ücretsiz olarak, Küçük Tiyatro’nun 5. katında, kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Milas otomasyon sistemlerine kayıtlı 4580 kitap, 3388 oyun metninin, 15 süreli yayının bulunduğu ve kapalı raf sisteminin uygulandığı kütüphanede kitaplar dışarıya ödünç verilmemektedir. Oyun metinleri ve kitapların bulunduğu kısım kullanıcılara kapalıdır ancak kütüphaneciler;  araştırmacılarına, istekleri doğrultusunda kitap ya da oyun metinlerini kütüphane içinde kullanmak koşulu ile ödünç verebilmektedirler. Kataloglama sistemi olarak dewey onlu sınıflama sistemi kullanılmaktadır. Oyun metinleri ise oyun adına göre alfabetik sıralanmaktadır.

Tiyatrocuların ve tiyatro ile ilgili amatör ve profesyonellerin, uğrak mekanı olan Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi aynı zamanda onların hayat kurtarıcısıdır da… Örneğin hangi oyunu oynayacağını karar veremeyenler kütüphaneye gelerek ; istedikleri oyun türü doğrultusunda listenen oyunları seçebilmekte, oyunların tam metinlerine erişebilmektedirler.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri, Devlet Tiyatroları Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nde çalışan sevgili meslektaşım Vuslat Güler ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizi okumaya davet ediyorum.                  

  • Öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sohbetimize sizi tanıyarak başlamak istiyorum, kısaca kendinizden bahseder misiniz?

 

Adım Vuslat Güler, 1988 Ankara doğumluyum, lisans eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nde tamamladım. Daha önce bir okul kütüphanesinde çalıştıktan sonra Şubat 2013’te şu an ki görevime başladım.

  • Türkiye'nin ilk tiyatro ihtisas kütüphanesinde çalışıyorsunuz. Duygularınızı bizimle paylaşabilir misiniz? 

Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi, eski çağlardan bu yana çok önemli olan tiyatro ve kütüphane unsurlarını bir araya getirmiştir. Devlet Tiyatroları’nın tüm bilgi hazinesi ile Türk ve Dünya tiyatro belleğinin gelecek kuşaklara aktarılması çok önemlidir. Bu sebeple, Türkiye’nin ilk ve tek Tiyatro kütüphanesi olan; sıcak ve sanat dolu bu kütüphanede çalışmak çok güzel bir duygu.

  • Devlet Tiyatroları Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nin kuruluşundan bu yana geçen süreci değerlendirebilir misiniz?

Çağımızda bilginin geniş kitlelerle paylaşılması çok önemli bir unsur olmaktadır. Bu kapsamda Devlet Tiyatroları da kurumun tarihi birikimini tüm tiyatro severlerle paylaşmak istemiştir. Bu düşünce sonucunda, halka açık hizmet verecek ve tiyatro ile ilgili tüm birikimin sunulabileceği bir ihtisas kütüphanesi fikri ortaya çıkmıştır. 10 Haziran 2011’de Devlet Tiyatroları Belgelik Şubesi ve diğer çalışanlarının emekleriyle hayata geçirilen bu proje Türkiye’de bir ilki simgelemiştir.

Türkiye’nin ilk tiyatro ihtisas kütüphanesi olan Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi açıldığı günden bu yana; Dijital Oyun Bilgi Sistemi, geniş kitap ve oyun metni koleksiyonu ayrıca Sevda Şener Hoca’nın bağışladığı kitaplığı ile kullanıcılara hizmet vermektedir. Kütüphane koleksiyonunun temelini Başdramaturg biriminin kitaplığı oluşturmaktadır. Kütüphanenin kurulmasıyla birlikte bu koleksiyon geliştirilmiş ve geniş bir tiyatro kütüphanesi olarak son halini almıştır. Kütüphane bünyesinde bulunan kitap ve dijital materyaller her geçen gün gelişimini devam ettirmektedir.

 

  • Türk tiyatro tarihinde çoğunluğun bir numaralı ismi olarak nitelendirdiği; kültür ve sanat adamı Refik Ahmet Sevengil’in isminin kütüphaneye verilme hikâyesini bizlerle paylaşabilir misiniz?

​     Refik Ahmet Sevengil adının, Türkiye’nin ilk tiyatro kütüphanesinde yaşatılmasının sebebi, Refik Ahmet Sevengil’in 1949 yılında Devlet Tiyatroları’nın ilk Edebi Kurul Başkanı olmasıdır.

  • Haftanın 6 günü açık olan kütüphaneniz verilen hizmetler için kullanıcılarından ücret talep ediyor mu? Herhangi bir üyelik sisteminiz var mı?

 

Kütüphanemiz hafta içi 9.00–19.00 ve Cumartesi günleri 13.00–18.00 saatleri arasında haftanın 6 günü hizmet vermektedir. Kullanıcılardan herhangi bir üyelik ya da ücret talep edilmemektedir.

  • Kullanıcı profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

 Kütüphanemiz tüm halkımızın kullanımına açıktır. Kullanıcı profilimiz ise genellikle; oyuncular, tiyatro öğrencileri, üniversite ya da lise öğrencileri, tiyatro ile ilgilenen kişilerden oluşmaktadır.

Daha önce Devlet Tiyatroları’nda oynanmış oyunları sahnede izleyememiş tiyatro severler, kütüphanemizdeki Oyun Bilgi Sistemi’ne büyük ilgi göstermektedir

 

Bunun dışında sıcak bir ortamda bir kahve içmek ya da sakin bir mekânda ders çalışmak için de ziyaretimize gelen kullanıcılarımız olmaktadır.

  • Devlet Tiyatroları Dijital Oyun Bilgi sistemini bir de sizden öğrenmek istiyoruz. Kullanım istatistiklerini değerlendirebilir misiniz?

Devlet Tiyatroları Dijital Oyun Bilgi Sistemi, Devlet Tiyatroları’nın sahnelediği bütün oyunların afişi, broşürü, fotoğrafları, basında çıkmış haberleri, oyun videoları, efekt ve müzikleri, oyunda görev alanlar (Yaratıcı kadro, oyuncu kadrosu ve teknik kadro) gibi detaylı bilgilerine herkesin kolayca erişebilmesini sağlayan bir sistemdir.

Sistemin kullanım yoğunluğu tiyatro sezonu ve tiyatro okulları sınavları tarihlerine göre değişim göstermektedir.

 

  • Oyunlar gösterildikten hemen sonra sisteminize ekleniyor mu?

Oyun görüntüleri kaydedilip Devlet Tiyatroları Belgelik Şubesi’ndeki teknik işlemleri bittikten hemen sonra kullanıcılarımızın hizmetine açılmış oluyor.

  • Tiyatro severler için bulunmaz bir nimet olan kütüphaneniz tüm oyunları arşivliyor. Peki, önümüzdeki günlerde kütüphaneye gelmeden de oyunları izleyebilecek miyiz? Tiyatro metinlerine elektronik olarak erişebilecek miyiz?

 

Biliyorsunuz ki, sanat eserlerinin haklarının korunması günümüzde son derece önemli bir konudur. Konusu sanatın bir dalı olan kütüphanemizde de bu haklar sonuna kadar korunmaktadır. Yasalarla korunan Telif hakları sebebiyle şimdilik bu mümkün değildir. Ancak kullanıcılarımız kütüphane kataloğu ve Oyun Bilgi Sistemi’nin bir bölümüne (Telif Hakları konusunda sıkıntı arz etmeyen afiş, broşür, gibi bilgilerinternetten erişebilmektedir.

 

  • Benim sorularım bu kadar, sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Kapımız tüm tiyatro ve kitap âşıklarına açıktır. İlginiz için kütüphanemiz ve kurumumuz adına çok teşekkür ederim.

Sohbetimiz burada sona eriyor. Yazımı bitirmeden önce fotoğraflar için Halil Güneş’e teşekkürlerimi sunuyorum. Bir sonraki kütüphane ziyaretimize kadar Sunay Akın’ın söylediği gibi bilginin sağanak yağmurları altında ıslanmanız dileğiyle

Sevgiyle ve kitapla, hoşça kalın.

 

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi: Dinçer Azapcı
3 Ayda bir yayınlanır.