34 Yıl:
9 Haziran
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 34 (Haziran 2014) » MEDYA MERKEZİNDEN SEÇMELER

MEDYA MERKEZİNDEN SEÇMELER

 

 

 

 

Halil İbrahim Güneş
halil.gunes@atilim .edu.tr

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/0/0e/Mutluluk-2007.jpg/220px-Mutluluk-2007.jpgHÜKÜMET KADIN

Yönetmen: Sermiyan Midyat

Oyuncular:  Demet Akbağ, Ercan Kesal, Bülent Çolak, Cezmi Baskın, Mahir İpek

Tür: Komedi

Yapım Yılı: 2013

Süre: 104 dk

Özet: Midyat'ta yaşayan, 8 çocuk annesi Xate okuma yazması olmayan bir kadındır. Fakat çevresindekilerden tek farkı kocasının Midyat Belediye Başkanı olmasıdır. Bir gün, hiç beklenmedik biçimde kendisini Midyat'ın Belediye Başkanı olarak bulur! Ev kadını olarak ne kadar işinde iyiyse, çocuklarına rağmen Başkanlığı da o kadar iyi götürmeye niyetlidir. Kısa zamanda 'Hökümet' gibi kadın olduğunu kanıtlayan Xate, her türlü problemi de kendi kadınca yöntemleriyle çözmenin yolunu bulur. Artık sadece Midyat halkı için değil, ülkedeki diğer insanlar için bile hayat eskisi gibi olmayacaktır. Ünlü oyuncu Sermiyan Midyat'ın yazıp yönettiği komedi filmi Güneydoğu'da yaşayan ve görev yapan ilk kadın belediye başkanının, sekiz çocuklu Xate'nin hikâyesini beyazperdeye aktarıyor. Çekimleri Mardin'in Midyat ilçesinde gerçekleştirilen filmin başrollerinde Demet Akbağ, Ercan Kesal ve Bülent Çolak bulunuyor...

 

 


Coco Chanel’den Önce

BRUCE ALMİGHTY – AMAN TANRIM

Yönetmen: Tom Shadyac

Oyuncular:  Jim Carrey, Jennifer Aniston, Morgan Freeman

Tür: Komedi

Yapım Yılı: 2003

Süre:  101 dk

Özet: Tanınmış bir televizyon muhabiri olan Bruce Nolan'ın hayatında her şey istediği gibi ilerlemiştir. İşlerin yolunda gitmediği bir günün sonunda, kendini kaybedip tanrıya isyan etmeye başlayan Nolan, hiç de beklemediği şekilde bir karşılık görür. Her sızlanmasında tuhaf olaylarla karşılaşan Bruce, bir gün sıradığı bir şekilde tanrıyla karşılaşır. Tanrı bir insan silüetinde Nolan'a görünür ve bu şikâyetçi kuluna sıradışı bir planla dersini vermeye karar verir.

Komedi türünde yeteneğini kanıtlayan Tom Shadyac'ın yönettiği filmin başrolünde favori oyuncusu Jim Carrey bulunuyor.

 


Hayat Var

PİYANO

Yönetmen: Jane Campion

Oyuncular: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill

Tür: Dram , Romantik

Yapım Yılı: 1993

Süre:  121 dk

Özet: The Piano, dilsiz bir pianist olan Ada ve kızının, 19. Yüzyılın ortalarında Yeni Zellanda’nın batı kıyısında geçen hikayesidir. Altı yaşından beri tek bir kelime bile konuşamayan Ada bu suskunluğunu çok sevdiği piyanosuna yansıtmış, iyi bir piyanist olmuştur. Babası Ada’yı, Yeni Zellanda’lı bir zenginle yaptığı anlaşmayla evlendirir ve genç kadın kızını da alarak daha önce hiç görmediği, bilmediği bu ülkeye taşınır. Yeni kocasıyla arasında problemler yaşanır ve genç kadın piyanosundan ayrılmak zorunda kalır. Ancak bu esnada kendisini bekleyen bir sürpriz hayatındaki tüm aksaklıkları çözecek, onu bambaşka biri haline getirecektir. 
2009 yılında çektiği Bright Star filmiyle de bir hayli ses getiren yönetmen Jane Campion’ın dünya çapında ünlenmesini sağlayan The Piano, Akademi Ödülleri’nde üç kategoride Oscar’a layık görülmüştür

 


carlanin-sarkisi-ken-loach

COLD CREEK MANOR – KÂBUS

Yönetmen: Mike Figgis

Oyuncular: Christopher Plummer, George Buza, Dana Eskelson

Tür: Gerilim, Dram

Yapım Yılı: 2004

Süre:  119 dk

Özet:  Bir zamanlar görkemli ve heybetli bir malikâne yazgısına sahip olan ancak şimdilerde tam bir harabe olarak nitelendirilebilecek bir ev, şehirden kopup hayallerindeki evi bu kasabada baştan yaratmak isteyen bir çiftin umulmadık kaderleri olacaktır. Harabenin içinde saklı tuttuğu sırlar, örtbas edilen dehşet verici geçmişi ve asıl sahibinin hapishaneden çıkıp evini geri almak adına verdiği mücadelenin gizemi, çiftin, evi yenilemek çabalarının ötesine geçecektir. Film, ortaya koyduğu farklı işlerle dikkat çeken yönetmen Mike Figgis’e ait. Kendisi, bu kez Dennis Quaid, Sharon Stone, Juliette Lewis ve Christopher Plummer’dan oluşan oyuncu kadrosu ile bir gerilim filmine imzasını atıyor.


 

LAZARUS CHİLD – LAZARUS ÇOCUĞU

Yönetmen: Graham Theakston

Oyuncular: Andy Garcia , Frances O'Connor , Angela Bassett , Robert Joy , Stephen McHattie

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2005

Süre:  93 dk

Özet: Jack ve Alison’ın evlilikleri sallantıdadır, ancak yaşadıkları talihsiz olaylar onları kavga etmeyi bırakıp çocukları ile ilgilenmeye zorlar. Yedi yaşındaki kızları Frankie, geçirdiği trafik kazasının ardından komaya girmiştir. Her şey kötüye giderken, Frankie’yi iyileştirebilecek sıra dışı bir tedavi yönteminden haberdar olurlar. Ben, Frankie’nin zihnine yapacağı yolculukla onu hayata geri döndürmeye çalışacaktır. İlk kez denenecek bu tehlikeli yöntemin sonuçları da belirsizdir. Alison ve Jack, kızlarını kurtarmak için oğullarının hayatını riske atabilecekler midir?

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.