34 Yıl:
9 Haziran
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 34 (Haziran 2014) » KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER       

 

KÜTÜPHANEMİZDE “ŞEHREKÜSTÜ” İMZA GÜNÜ

http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/shares/kurumsal/images/konferans/2014/IMG_3770.JPG

 

Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin’in kaleme aldığı “Şehreküstü”  isimli kitabının imza günü 20 Mayıs 2014 tarihinde kütüphanemiz konferans salonunda gerçekleştirildi. Öncelikle “Kaybolan Ankara Sunumu ve Şehreküstü Kitap İmza Günü” başlığıyla konferans salonunda kitabını anlatan Zafer Şahin, daha sonra okur severler için kitaplarını imzalayarak fotoğraf çektirdi.

 

http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/shares/kurumsal/images/konferans/2014/IMG_3794(1).JPG

 

 

 

Kitapla ilgili sunuma Kütüphanemiz Kurumsal Arşiv sayfasından ve aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

http://kurumsal.library.atilim.edu.tr/libinstitutional/view/id/1685/Kaybolan-Ankara-Sunumu-ve-Sehrekustu-Kitap-Imza-Gunu/?lang=tr

 

 

 


KÜTÜPHANEMİZ ANKOSLink 2014 TOPLANTISINA KATILDI

Günümüz kütüphanelerinin klasik yaklaşımdan uzak, bilgiyi araştırmacıların avuçlarının içine bırakacak donanıma sahip olması ancak sektörel gelişmelerin takibiyle mümkündür. Dünyanın küresel bir köy olduğunu varsayarak, ulusal piyasamızda yabancı bir çok firmayla karşılaşmaktayız. Bu durumda sunulan ürünleri kurumun ihtiyaçlarına göre belirlemek maddi kayıpları ve emek kaybını azaltacaktır. 

Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu’nun her yıl düzenlediği konferans, bu yıl 18-20 Nisan 2014 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Biz de Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi olarak oradaydık. Kütüphane Müdür Yardımcımız Osman Kutlu ve Veritabanları personeli Dinçer Azapcı’nın yer aldığı konferansa 500’den fazla kişi katıldı.

ANKOSLink 2014 konferansına katılanlar toplantı süresince gerek akademisyenler gerekse yerli ve yabancı 50 firmanın temsilcileriyle yüz yüze görüşme fırsatı buldu. Program dâhilinde 60 firma sunumu, 4 panel, 1 ANKOS sunumu gerçekleştirildi.

Sunumlarda genel olarak işlenen konular ise şu şekildeydi: Araştırma Yöntemleri, Veritabanları kullanımı, Veri Madenciliği, E-Kitaplar, Keşif Araçları, kütüphane otomasyon sistemleri ve veri dijitalleştirme üzerineydi.

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi olarak gerek teknolojik altyapı gerek koleksiyon gerekse personel bilgi ve becerisi anlamında gelişme ve fark yaratma dönemi hızla başlamış ve devam etmektedir. Bu sürecin doğal bir sonucu olarak bizler de alanımızla ilgili her türlü seminer ve toplantıda yerlerimizi almaya, Kadriye Zaim Kütüphanesini en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.


 

KÜTÜPHANEMİZ ANKAREF VE MİKRO BİLGİ EĞİTİM VE GELİŞTİRME ÇALIŞTAYINA KATILDI

Kütüphanemiz personellerinden Yağmur Kurşun ve Onur Karagöz, Ankaref ve Mikro Bilgi işbirliğinde 19-22 Mart tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen eğitim çalıştayına katıldı.              

Çalıştayda; LIBRID kütüphane otomasyon programı hakkında sunumlar ve uygulamalar yapıldı. Açık arşivler, kurumsal ve dijital arşivlerin önemi, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasındaki rolü üzerinde yabancı konuşmacıların da katıldığı sunumlar ve tartışmalar yapıldı. Bu bağlamda; ülkemizdeki üniversitelerin arşivlerinin korunması için sözü geçen firmaların ne gibi sistemler geliştirdiği ve neler planladığı sunumlarla gösterildi.

Kütüphane alanlarının verimli kullanımı ve koleksiyon yönetimi, üniversitelerin bilimsel gelişmelerine kütüphanelerin katkıları konuları üzerinde de duruldu. Bu sayede, kütüphanelerin gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi için ne gibi çalışmalar yapması gerektiği konuşularak, sektördeki gelişmeler takip edilmiş oldu.

 


 

KÜTÜPHANELER HAFTASINDA MİNİKLER KÜTÜPHANEMİZİ ZİYARET ETTİ

 

50. Kütüphaneler Haftası kapsamında kütüphanemizi Pi Koleji İlköğretim öğrencileri ziyaret etti.

Toplam 75 öğrencinin katıldığı ziyarette  4 grup halinde kütüphane gezildi. Kütüphaneyi dolaştıktan sonra konferans salonunda toplanan öğrencilere Kadriye Zaim Kütüphanesi Müdürü Nilüfer Ünal tarafından kitaplarla ilgili animasyon film izletildi ve kütüphane hakkında bilgiler verildi. 

 

 

Ankara Dijital Kent Arşivi’ni, Nadir Eserleri, Medya Merkezini gezen; rafların arasında dolaşan, kütüphaneden kitabın nasıl alındığını öğrenen öğrenciler, kitapları inceleme fırsatı da buldular. 

Öğrenciler, kütüphaneden ayrılmak istemezken öğretmenleri gezinin onlar için çok faydalı olduğunu dile getirdiler. 

 


 

KÜTÜPHANEMİZ SOSYAL MEDYADA

Kullanıcı odaklı kütüphanecilik gereği sosyal medyayı da kullanıcılarımıza etkin hizmet vermek amacıyla kullanıyoruz. Kullanıcılarımızın kaynak içeriklerine ve kütüphane haberlerine anında ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.  Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi Facebook sayfamızdan bizi takip ederek güncel haberlere, yeni gelen dergilerin içeriklerine, yeni abone olunan dergi ve veritabanlarına anında ulaşabilirsiniz.

 


 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.