33 Yıl:
9 Mart
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 33 (Mart 2014) » Medya Merkezinden Seçmeler

MEDYA MERKEZİNDEN SEÇMELER

 

 

 

 

Okan Eren
okan.eren@atilim.edu.tr

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/thumb/0/0e/Mutluluk-2007.jpg/220px-Mutluluk-2007.jpgMUTLULUK 

Yönetmen:  Abdullah Oğuz 

Oyuncular:  Özgü Namal ,  Lale Mansur ,  Murat Han ,  Talat Bulut ,  Meral Çetinkaya

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2007 - Türkiye

Süre: 105 dk

Özet: Film, 17 yaşındaki Meryem’in, perişan ve baygın halde, bir göl kenarında bulunmasıyla başlar. Doğuda bir köyde yaşayan ailesi kızlarının bir namussuzluk yaptığını düşünerek töre gereği öldürülmesine karar verir. Öldürme görevi ise yakın akrabası Cemal’e verilir. Tanınmış bir sosyoloji profesörü olan İrfan Kurudal, yaşadığı derin kimlik bunalımının da etkisiyle İstanbul’daki hayatını geride bırakıp yelkenli teknesiyle denize açılır. Çıktıkları ölüm yolculuğunda, Meryem ve Cemal’in yolları, Profesör İrfan Kurudal’la beklenmedik şekilde kesişir. Her biri özgürlüğe ve ikinci bir şansa doğru yola çıkan bu üç kişi, mutluluğu aradıkları bu yolculukta kaderlerini yenebilecek midir?

Film, Zülfü Livaneli'nin eserinden uyarlanan, 2007 yapımı bir Abdullah Oğuz filmi. Film, 2007 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin ulusal uzun metrajlı film yarışmasında aday gösterildi.


Coco Chanel’den Önce

 

COCO CHANEL

Yönetmen:    Anne Fontaine

Oyuncular:   Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola

Tür : Biyografik

Yapım Yılı : 2009 - Fransa

Süre : 105 dk

Özet:  Coco Chanel, içinde bulunduğu gösterişli yaşama ayak uydurmadı, bu yaşam içinde kendi kurallarını koydu ve bir fenomen oldu. Filmde, Chanel’in yetimhanede başlayan çocukluğundan, sosyetenin içine girip dünya modasına hükmeden isim oluşuna kadarki gençlik yılları anlatılıyor. Bu zaman içerisinde Chanel’in hayatına giren iki önemli erkek: Etienne Balsan ve Boy Capel’i de Benoit Poelvoorde ve Alessandro Nivola canlandırıyor.

 

 


Hayat Var

HAYAT VAR

Yönetmen:   Reha Erdem

Oyuncular:  Erdal Beşikçioğlu ,  Önder Açıkbaş ,  Elit İşcan ,  Levent Yılmaz , Şenol Toz

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2008 – Türkiye

Süre: 121 dk

Özet: Hayat (14), babası ve yatalak dedesi ile birlikte, nefes kesici güzellikteki İstanbul Boğazı'na açılan bir dere ağzına kurulmuş, derme çatma ahşap bir evde yaşamaktadır. Boğaz, güzel olduğu kadar da karanlık ve tehlikelidir. Babası ailenin hayatta kalmasını sağlamak için küçük teknesiyle bu sularda balıkçılık yaparken, bir taraftan da birtakım yasadışı işlere girip çıkar. Hayat, bu zorlu, sert ve acımasız dünyaya doğmuştur ama yaşama sıkı sıkıya sarılır. Dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmez.

 

 

 

carlanin-sarkisi-ken-loach

CARLA'nın ŞARKISI

Yönetmen:   Ken Loach

Oyuncular:  Robert Carlyle ,  Scott Glenn ,  Gary Lewis ,  Oyanka Cabezas , Richard Loza

Tür: Dram,Romantik

Yapım Yılı: 1996 - Almanya ,  İngiltere ,  İspanya

Süre: 127 dk

Özet: 'Carla'nın Şarkısı' size bir film yerine iki film seyrettiriyor. İlki Glasgow'da geçen bir romantik komedi. Asi ve sevilen bir otobüs şoförü olan George (Robert Carlyle), gizemli ve güzel Carla'ya (Oyanka Cabezas) aşık oluyor. İkinci öyküde ise hiç de romantik, hiç de komik ve eğlenceli bir olay anlatılmıyor. Savaşın içindeki Nikaragua'da oldukça politik bir öykü anlatılıyor. Aradaki bağlantı Carla'nın aslında Nikaragua asıllı olması tabi. George, Carla'ya Nikaragua'da kaybolmuş küçük kardeşini getireceğine söz veriyor.

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.