33 Yıl:
9 Mart
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 33 (Mart 2014) » Kütüphanemizden Haberler

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER       

 

KÜTÜPHANE FİLM GÖSTERİMİ

Atılım Üniversitesi Kadriye Zaim Kütüphanesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne özel film gösterimi gerçekleştirildi. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen gösterimde kadın konulu yerli ve yabancı filmler izletildi.

Gösterime sunulan filmler arasında Coco Chanel’den Önce, Hayat Var ve Mutluluk yer aldı. Bültenimizin Medya Merkezi köşesinde filmlerin tanıtımına ulaşabilirsiniz. 


 

EBSCO EDS SİSTEMİ ARTIK KÜTÜPHANEMİZDE

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kütüphane alanında da kullanıcıların beklentisi yükselmiştir. Eski tip katalog kayıtlarının yerini yeni elektronik sistemler almıştır. Sistemler gelişmeye başladıkça akıllı taramalar yapabilen ve sade arayüzlü yazılımlar tercih edilmeye başlanmıştır.

EBSCO firmasının üretmiş olduğu EDS sistemi geçtiğimiz günlerde kütüphanemiz bünyesinde kullanılmaya başlanmış ve kısa sürede kullanıcılarına etkili bir biçimde yardım etmeyi başarmıştır.

EDS, kütüphane olarak abone olunan veri tabanlarını tek bir yüzden tarama imkânı sunan semantik bir keşif aracıdır. Kullanıcıların Atılım Üniversitesi Kütüphane sayfasına girdikleri zaman karşılarına çıkacak ilk tarama ekranı EDS’ ye ait olacaktır.

Kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili hem mevcut veri tabanlarından hem de kütüphanenin koleksiyonundan bütünleşik bir biçimde yararlanabilecektir. Verileri araştırmacının önüne getiren bu sistem, ücretsiz üyelik yapılarak kullanılmaktadır. Araştırmacılar bu sistem sayesinde ilgilendikleri konularla ilgili kişileştirilmiş aramalar yapabilecek, ilgili yayın alarmları da kurabileceklerdir.

 

SÜRELİ YAYINLAR FACEBOOK SAYFASI AÇIYOR!

Atılım Üniversitesi Süreli Yayınlar birimi olarak facebook sayfamız yakında hizmetinizde olacaktır. Abone olunan yeni dergilerimizin açıklamalı bilgilerinin yanı sıra yeni sayıların iç kapak bilgilerini de kullanıcılara sunacağız. Ayrıca Veritabanları alanındaki gelişmeler hakkında da takipçilerimiz bilgilendirilecek.


KÜTÜPHANEDE ORYANTASYON PROGRAMLARI DÜZENLENDİ

Üniversitemize yeni gelen akademik Personele 10.03.2014 tarihinde 'Kütüphane Oryantasyon Programları” düzenlenmiştir.

Süreli Yayınlar ve Elektronik Kaynaklar Bölümü sorumlusu Pınar Demirtaş tarafından aşağıdaki konu başlıklarında sunumlar yapılmıştır.

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.