32 Yıl:
9 Ocak
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 32 (Ocak 2014) » KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

KÜTÜPHANEMİZDEN HABERLER

TÜBİTAK ULAKBİM Ulusal Akademik Yayıncılık – 2013 Toplantısı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından, 23 Kasım 2013 tarihinde "Ulusal Akademik Yayıncılık 2013" toplantısı düzenlendi.  Toplantıya kütüphanemiz Osman Kutlu ve Gözde Torun arkadaşlarımız katıldı. Toplantının amacı, Türkiye'de yayıncılığın mevcut durumu, yaşanılan sorunlar ve ULAKBİM tarafından gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

Toplantıda “ TÜBİTAK ULAKBİM Türkiye Dergileri Endeksi Değerlendirme Kriterleri Neler Olmalıdır? Türkiye dergileri endeksi; yeni oluşum ve hedeflerAkademik yükseltmeler ve “sahte dergiler” sorunuTürkiye dergileri ev sahipliği; DergiPark projesiDergiPark projesi nedir?” gibi konular üzerinde duruldu.

Ayrıca toplantıda katılımcılara "Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Akademik Süreli Yayıncılık Kılavuzu 2013" dağıtıldı. Sizler de bu kılavuza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://uvt.ulakbim.gov.tr/sbvt/sbvt_kilavuz_2013.pdf

Toplantıyla ilgili içeriğine ve sunumlara aşağıdaki bağlantı adresinden erişebilirsiniz:

 http://uvt.ulakbim.gov.tr/toplanti/uay13/uay13_prog.uhtml

 


 

 

Atılım Üniversitesi Kütüphanesi olarak 2014 yılının tüm kullanıcılarımıza sağlık, mutluluk, barış, huzur ve başarı getirmesini diliyoruz.

2014 yılının bilgi dolu bir yıl olmasını temenni ediyoruz.

 

 

Yeni yıla girerken kullanıcılarımıza bir de sürpriz yaptık. Bu süprizi her yıl tekrarlamak üzere geleneksel hale getirdik. Kütüphanemize gelen kullanıcılarımızı danışma masamızda yer alan bir yılbaşı çekiliş sepeti karşıladı. Çekiliş 27 Aralık tarihinde öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Öğrenciler heyecanla çekilişi beklerken şanslı kişileri de onlar belirledi.

Çekilişe katılan kullanıcılarımızdan 6 şanslı kişiye 3’ü İngilizce 3 Türkçe olmak üzere GEORGE ORWELL'ın "Bin Dokuz Yüz Seksen Dört" adlı romanı hediye edildi. Kazananlar: Sacit Emre Çeyiz, Mehmet Lami Özdemir, Sinan Canbaz, Ece Büyükkalender (İngilizce - 1984), Duygu Nur Kuşcu (İngilizce - 1984), Süleyman Güzel.
Çekiliş fotoğrafları:http://library.atilim.edu.tr/duyuru/kitap-kazananlar-4914

 


Kütüphanemiz her geçen gün gelişiyor. Bu gelişme sürecinde ailemizin bazı üyeleri aramızdan ayrıldı. Kütüphanemizde Kurumsal ve Açık Arşiv Sorulmuşu Işıl İşler ve Medya Merkezi Sorumlusu Tuğba Koçhisarlı arkadaşlarımız bizlere veda etti. Kütüphane ailesi olarak yeni yaşamlarında onlara başarı ve mutluluk diliyoruz.

Bunun yanı sıra ailemizde güzel şeyler olmadı değil. İki yeni arkadaşımız daha aramıza katıldı; Okan Eren ve Yağmur Kurşun. Referans Hizmetlerinden sorumlu olan arkadaşlarımız aldıkları eğitimlerle kuşkusuz kütüphanemizin gelişmesine katkı sağlayacaklardır. 

Bu sayımızda ailemize yeni katılan Okan ve Yağmur arkadaşlarımızı siz okurlarla tanıştırmak istedik.

Okan EREN1981 Ankara doğumlu olan Okan Eren, 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Eğitim hayatı sürerken uygulama alanında da birçok önemli kuruluşlarda görev aldı.  2005-2006 yılında Bilkent Üniversitesi Kütüphanesinde referans biriminde yarım zamanlı olarak görev aldı. 2007 yılında TÜBİTAK ULAKBİM’de stajını tamamladı. Yine aynı yıl Dışişleri Bakanlığı Kütüphanesi yenileme projesinde yer aldı. Üniversite mezuniyetinden sonra subaylık sınavlarını kazanan Okan Eren, Ağustos 2009’da Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesiyle ve 2010 yılında da Piyade Okulu’ndan mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetlerinde 2010-2013 yılları arasında subay olarak takım komutanlığı yaptı. 2013 Şubat ayında da üsteğmen rütbesiyle görev yaparken silahlı kuvvetlerden ayrıldı. Son olarak Atılım Üniversitesi Kütüphanesi ailesine katıldı, kendisine ailemiz adına “Hoş geldiniz” diyorum.
 

 

 

OKAN EREN

 

Yağmur KURŞUNYağmur Kurşun, 1989 yılında Ankara’da doğdu.  Ankara Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü'nden 2012 yılında mezun oldu. Oran Sevgi Yılı Halk Kütüphanesi ve Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi'nde staj eğitimini tamamlayan Yağmur Kurşun, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'nde 2 yıl yarı zamanlı öğrenci olarak çalıştı. Yağmur Kurşun, aldığı eğitimle ilgili birçok seminer ve konferansa katılmasının yanı sıra bu etkinliklerde görev de aldı.

Hollanda'da 'TU Delft Üniversitesi'nde 2011 Nisan’da kütüphane ve kütüphanecilik alanında eğitim aldı. Mezun olduktan sonra Hava Kurumu Üniversitesi Kütüphanesi'nde kısa bir süre çalıştı. Kendisine Atılım Üniversitesi Kütüphanesi ailesi adına aramıza “Hoş geldiniz” diyorum.

 

 

 

YAĞMUR KURŞUN


Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.