32 Yıl:
9 Ocak
2014 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 9, Sayı 32 (Ocak 2014) » MEDYA MERKEZİNDEN SEÇMELER

MEDYA MERKEZİNDEN SEÇMELER

 

 

 

 

Okan Eren
okan.eren@atilim.edu.tr

KRAMER vs KRAMER / KRAMER KRAMER’E KARŞI

 

Yönetmen:  Robert Benton

 

Oyuncular: Dustin Hoffman,  Meryl Streep,  Jane Alexander,  JoBeth Williams,  Howard Duff

Tür: Dram

Yapım Yılı: 1979 - ABD

Süre: 105 dk

 

Özet: Ted Kramer, işine son derece bağlı bir babadır ve bir gece eve geç döndüğünde, karısı Joanna onu terk etmek üzere olduğunu söyler. Kocasından ayrılıp, kendisini bulmaya çalışacaktır. Altı yaşındaki oğullarını da bakması için ona bırakacaktır. Bir taraftan işini sürdürmeye çalışan Ted diğer yandan da, pek az babanın bildiği kadarıyla, oğlunu tanımaya çalışmaktadır. Ona yemekler pişirmekte, parka gezmeye götürmekte ve onun her ihtiyacı ile korkularını anlamaya çalışmaktadır

Film, 1979 yılında, en iyi resim, en iyi yönetmen (Robert Benton), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Meryl Streep), en iyi aktör (Dustin Hoffman), en iyi uyarlama düzenleme yönetmeni (Robert Benton) ödüllerini almıştır.


 

RABBİT HOLE / MUTLULUĞUN PEŞİNDE

Yönetmen:    John Cameron Mitchell

Oyuncular:   Nicole Kidman, Aaron Eckhart, Dianne Wiest 

Tür : Dram

Yapım Yılı : 2010 - ABD

Süre : 91 dk

Özet:  Mutlu bir evlilikleri olan Becca ve Howie Corbett’ın yaşamı, oğulları Danny’nin bir trafik kazasında ölmesi ile alt üst olur. Çift karşılaştıkları bu yoğun acı ile baş etmeye çalışırken, bir taraftan da kendi ilişkilerinin çıkmazları ile karşılaşır.
Howie’nin acısı onu tuhaf bir nostaljiye kaptırır ve geçmişini yeniden sorgulatırken, Becca’nın yas süreciyle başa çıkma yöntemi çok daha farklı olacaktır.

Becca oğlunun ölümünden sorumlu olan Jason adlı genç ile bir dostluk kurar ve onun dünyasını anlamaya çalışır. Acı Corbett çiftini farklı seçimlere sürüklerken, tehlikeli ve sürprizlerle dolu bir kendini keşfetme süreci onları beklemektedir.CLIMATES / İKLİMLER

Yönetmen:   Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular:  Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Nazan Kesal, Mehmet Eryılmaz, Arif Aşcı

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2006 – Fransa,Türkiye

Süre: 101 dk

Özet: Farklı bölgelerinin kendine has iklimleri olduğu gibi, ruhların da kendi iklimleri vardır. Üstelik değişmek için mevsimlerin dönüşünü beklemeyen, anlık değişimler bile gösterebilen iklimler.

İsa ve Bahar, çalkantılı ruhlarının farklı iklimlerinde ortak bir mutluluğu paylaşamamaktadırlar. Mimar olan İsa ile televizyonda çalışan Bahar, iki farklı iklimin yaşandığı Kaş ve Ağrı’da, birbirini takip eden süreçlerde bir araya gelirler. Kaş, güneşin, kuytuda tek bir bilinmeyen bırakmayan parıltılı hali ile Ağrı ise soğuk ve kardan sıkı sıkıya örtülen bedenlerin aksine, kar beyazının aydınlığı ile, gerek hayatlarında gerekse ilişkilerinde hiçbir bilinmeyen bırakmayacaktır.

Film,  43. Antalya Film Festivali’nde en iyi laboratuar sinefekt, en iyi ses tasarımı (İsmail Karadaş), en iyi kurgu (Ayhan Ergürsel), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Nazan Kırılmış), en iyi yönetmen (Nuri Bilge Ceylan)

59.Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü

Skip City Uluslararası Dijital Sinema Festivali’nde en iyi dijital film ödüllerini almıştır.


 

GÖLGELER VE SURETLER

Yönetmen:   Derviş Zaim

Oyuncular:  Popi Ayraam, Osman Alkaş, Hazar Ergüçlü

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2011 – Türkiye

Süre: 116 dk

Özet: Gölgeler ve Suretler, 1963'te Kıbrıs'ta Türklerle Rumlar arasında başlayan olaylar sırasında bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın geçirdiği olgunlaşma sürecini anlatıyor. 

Yıkılıp yanan köylerden, daha güvenli olan şehire kaçış macerası esnasında yaşananlar, Kıbrıs'ın hikâyesine ışık tutuyor. Hikâyenin fonunu ise Kıbrıs'ın Karpaz bölgesi ve Büyükkonuk Köyü'nün doğası, tepeleri ve deniz oluşturuyor. 
Hiç istemediği halde kendini ve ailesini şiddet dolu bir ortamda bulan bir adam suça bulaşmamak için neleri göze alabilir? Acaba şiddetin egemen olduğu bir dünyada, masumiyeti korumanın ve insan kalmanın yolları nelerdir? Gerçek olaylardan esinlenen film, bu sorulara yanıt arıyor.

Film, 47.Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Ulusal uzun metraj yarışma kategorisinde en iyi kurgu (Aylin Zoi Tinel) ve Siyad ödülü almıştır.

 

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A. Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.