31 Yıl:
8 Ekim
2013 ISSN:
1306-3472

Ana Sayfa » Yıl 8, Sayı 31 (Ekim 2013) » ANKARA KİTAPLARI

Açıklama: C:\Users\Gülden_Aydın\Desktop\Ekran Yakalamaları\Tam ekran yakalama 13.05.2013 105421-001.jpg

ANKARA KİTAPLARI

 

 

 

Gülden A. Pınarcı
gpinarci@atilim.edu.tr

Açıklama: http://www.vekam.org.tr/upload/userfiles/images/AAD_kapak_high.jpg
 

ANKARA ARAŞTIRMALARI DERGİSİ

Ankara: VEKAM (Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezi)- Cilt/ Vol 1-  Sayı/ No 1- Haziran –Temmuz 2013, 146 sayfa.

ISSN: 2147-8724

Editörlüğünü Mehtap Türkyılmaz, Alev Ayaokur, Arzu Beril Kırcı’nın üstlendiği Ankara Araştırmaları Dergisi VEKAM bünyesinde yayımlanıyor.

Haziran ve Aralık ayları olmak üzere yılda iki sayı yayınlanacak olan dergi, Ankara’yı ve çevresini merkez alan ve bilimsel yöntemlerle yeni veriler ortaya koyan disiplinlerarası çalışmalara akademik bir zemin oluşturmak, bu çalışmaları kamuoyuna duyurmak ve desteklemek amacıyla yayın hayatına kazandırılan hakemli bir dergidir.

Ankara Araştırmaları Dergisi iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde özgün araştırma makalelerine yer verilirken, ikinci bölüm görüş yazılarına ayrılmıştır. Dergi, Ankara konusunda araştırma yapacak olan araştırmacılara iyi bir kaynak olacaktır.  

Açıklama: http://www.dumankara.com/img/kapak.png
 

DUMANKARA: Hayat Bir Yangındı /

Senaryo: Levent Cantek / Çizgiroman

İstanbul: İletişim Yayınları / 2013 / 230 sayfa

ISBN: 978-975-05-1152-3

Dumankara, Hayat Bir Yangındı albümü, Ankara'yı 21 hikâyeyle anlatıyor, yeraltının dumanını tüttürüyor, sokağın kirini konuşuyor. Perdesi kısa gelmiş evi, kale arkasını, çıldırmasa görülmeyecek yoksulları, para kokan alemleri, 'Lan sen ne alçaksın dünyayı' dönderiyor...

Açıklama: Ankara Baskentin Tarihi Arkeolojisi ve Mimarisi
 

ANKARA: Başkentin Tarihi, Arkeolojisi ve Mimarisi

Ankara: Ankara Enstitüsü Vakfı Yayınları 6 / Mayıs 2004/ 352 sayfa.

ISBN: 975-95848-3-2

Yazarlar: Prof. Dr. Günsel Renda, Prof. Dr. Aynur Durukan, Prof. Dr. Yüksel Öztan, Doç. Dr. Zeynep Yasa Yaman, Doç. Dr. Mustafa Servet Akpolat, Yrd. Doç. Dr. Fatih Müderrisoğlu, Yrd. Doç. Dr. Bora Uysal, Timur Erkman, Doç. Dr. Sema Doğan, Dr. Pelin Şahin Tekinalp, Dr. Ziya Özel, Dr. Dicle Oğuz, Dr. Erdal Eser, Murat Erkman.

Editörler: Doç. Dr. Mustafa Servet Akpolat, Dr. Erdal Eser.

Fotoğraflar: T.C. Kültür Bakanlığı, Murat Erkman, Doç. Dr. Sacit Pekak.

Haritalar: Arş. Gör. Ç. Buket Tosun.

Kitap, 14 bölümden oluşuyor. Kitap içinde yer alan bölüm başlıkları şöyle:

Tarihçe, Harita I-Çevre Yapı ve Merkezler, Harita II- Çevre Yapı ve Merkezler, Harita III- Ulus- Dışkapı, Harita IV- Ulus- Çankırı Caddesi, Harita V- Kale ve Civarı, Harita VI- Ulus-Sıhhiye, Harita VII- Ulus İstasyon, Harita VIII- Anıttepe- Maltepe, Harita IX- Opera- Sıhhiye, Harita X- Samanpazarı-Cebeci, Harita XI- Kızılay- Bakanlıklar, Harita XII- Bakanlıklar- Kavaklıdere, Harita XIII- Kavaklıdere- Çankaya.

Başkent Ankara’nın geçmişinden günümüze kalan ya da çağımızda yapılan tarihsel, kültürel mirası okura tanıtıyor. Kitap, genç okurun ya da kente sonradan gelip yerleşmiş kişilerin, her gün önünden geçtikleri yapıların öyküsünü, fotoğrafları ile tanıtan bir belgesel işlevini görüyor.

Açıklama: http://www.gunlukkitap.com/20878-thickbox/21072-yasayan-eski-ankara-evleri.jpg
 

YAŞAYAN ESKİ ANKARA EVLERİ /

Haluk Sargın Ankara: Mevsimsiz Yayınları, Ekim 2006 / 144 sayfa.

ISBN: 9944-987-08-5

Yaşayan Eski Ankara Evleri isimli bu çalışma eski Ankara evlerini, o evlerde yaşayan insanları, çocukları, o evlerin yaşadığı sokakları anlatmakla kalmıyor, yaşatıyor. Eski Ankara evlerine objektif tutan Haluk Sargın, evleri sözcüklere gerek duymadan fotoğraflarıyla anlatıyor.

Haluk Sargın'ın Yaşayan Eski Ankara Evleri isimli bu çalışması sadece bir fotoğraf kitabı değil. Aynı zamanda antropolojik bir belgeleme. Prof. Talât S.Halman da kitabın girişinde yer alan "evlerin insanlığı" başlıklı yazısında bunu vurguluyor. Halman kitabı, "Bir mimari ve kültür destanı" olarak nitelendirmiş; "sosyolojik gözlemlerle dolu bir görsel epik" diye de belirtmiştir.

Açıklama: http://mcdn01.gittigidiyor.net/6301/FOTOGRAFLARLA-DUNDEN-BUGUNE-ANKARA__63010323_0.jpg

FOTOĞRAFLARLA DÜNDEN BUGÜNE ANKARA /

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü / Ankara 2006 / 84 sayfa.

“Fotoğraflarla Dünden Bugüne Ankara” kitabında günümüz Ankara’sının fotoğraflarını incelerken Ankara’ya yıllar içinde yeni soluklar, ilginç renkler de eklendiği görülmektedir. Bu kitap Ankara’da dünden bugüne yaşanan değişimin fotoğraflarla anlatılmasıdır.

Sahibi: Prof.Dr. Abdurrahim Özgenoğlu
Yayın Kurulu: Prof.Dr. İsmail Bircan, Uzman Nilüfer Ünal, Osman Kutlu
Editör: Gülden A Pınarcı
İçerik Yöneticisi:
3 Ayda bir yayınlanır.